Praca z drewnem – korowarka do drewna

Tartaki w naszym kraju stanowią dosyć „niewdzięczne” miejsce zatrudnienia ze względu na ciężką pracę fizyczną w nich wykonywaną oraz duże ryzyko, z jakim się ona wiąże. Mimo to stanowią ważne ogniwo przemysłu grzewczego i budowlanego, a nawet możemy śmiało stwierdzić, że póki co tartaki są wręcz niezastąpione. Praca w nich nie wymaga na ogół wielkiego wykształcenia, jednak wykwalifikowani pracownicy są w tej branży niezbędni, ze względu na bezpieczeństwo swoje oraz przyszłych odbiorców obrabianego drewna. Obsługa niektórych urządzeń wymaga nie tylko zapoznania z instrukcją oraz tabliczką znamionową, lecz także perfekcyjnej znajomości regulaminu tartaku, zasad BHP i posiadania dużej siły fizycznej, dlatego tartaki w Polsce zatrudniają niemal wyłącznie osoby płci męskiej.
	korowarka do drewna

Tartak kojarzy się nam najczęściej z dźwiękiem pił, stertami opiłek i trocin oraz zapachem świeżo ciętego drewna. Warto czasem zrobić sobie wycieczkę do tartaku (oczywiście wyłącznie za zgodą właściciela!) i poznać tę jakże ważną dziedzinę polskiego przemysłu, przysłowiowo, „od kuchni”. Dlaczego? Obserwowanie tej pracy uczy nas szacunku nie tylko do każdego zawodu, lecz także do świata drzew. Dodatkowo, jeśli jesteśmy osobami miastowymi, z pewnością zaintryguje nas praca nad drewnem. Być może poznamy takie sprzęty (lub przypomnimy sobie ich działanie), jak: heblarka, krajzega (trajzega), korowarka do drewna, szlifierka, no i oczywiście niezastąpiona piła mechaniczna i piłka ręczna.

Warto jednak przed wizytą w tartaku upewnić się, że danego dnia żadne ciężkie prace nie są wykonywane. Dlaczego? Nie warto ryzykować swojego zdrowia dla efektywnego zdjęcia, wykonanego pośród kurzu ze spróchniałych pni, nie warto również starać się znaleźć bliżej pracujących, niż każe zdrowy rozsądek, ponieważ to grozi zaprószeniem oczu trocinami, uderzeniem kawałka drewna bądź innymi nieco może katastroficznymi, lecz realistycznymi scenariuszami. Nie warto ryzykować! Nawet, jeśli wizyta w tartaku zdaje się być dużą atrakcją, to jednak nie zapominajmy o swoim i cudzym bezpieczeństwie.