Czym przyozdobić okna?

Wystrój domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie. Nie zawsze niestety wiemy, jak się za takie wyzwanie w ogóle zabrać. Zdecydować się na rolety, zasłony, firanki, a może żaluzje? Jaką firmę wybrać? Rolety Ursus czy Kogen? Na jaki kolor się zdecydować? Czy czerń nie będzie zbyt odważna? Biel może znowuż zbyt mocno przepuszczać światło, może więc najlepiej zdecydować się na kremowe rolety? Czy do pokoju dziecięcego lepiej pasować będzie jednolita, wyrazista zasłona, czy też transparentna firanka pokryta nadrukami z ulubionej kreskówki malucha? Jak w ogóle zabrać się za dobór zasłon, rolet lub firanek?
	rolety ursus

Po pierwsze zastanówmy się nad tym, w jakiej stylistyce utrzymane jest nasze wnętrze, do którego staramy się dobrać tkaninę. Prócz stylistyki bardzo ważnym (i ściśle z nią powiązanym) elementem jest również kolorystyka pomieszczenia. Rzecz jasna do chłodnego, nowoczesnego pokoju utrzymanego w odcieniach szarości, czerni i bieli najlepiej pasować będą grube, jednolite zasłony, najlepiej czarne, białe lub grafitowe. Jeśli zaś urządzamy pokój dla nastolatki utrzymany w delikatnych, pastelowych barwach, nie stroniący również od romantycznych, kwiatowych deseni (np. na narzucie na łóżko lub pościeli), w jego wnętrzu najlepiej sprawdzą się jasne, delikatne, misternie utkane firanki, lub też proste i o nieco połyskującej tkaninie, jednak utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej. Do opisanego wyżej pokoju bardzo pasowałyby również jasne, przykładowo choćby kremowe rolety.

Generalnie należy pamiętać, iż dobrane do okien tkaniny powinny być zwieńczeniem całego wystroju pokoju. Powinny one tworzyć harmonijną całość ze stylistyką pomieszczenia – jeśli więc staramy się udekorować prosty, nowoczesny pokój, raczej nie dobierajmy do niego koronkowych firanek. Postawmy na proste rolety w jednolitym kolorze. Podobnie jeśli urządzamy pokój w bardzo klasycznym stylu, pełen mebli retro, raczej nie decydujmy się na zakup prostych rolet okiennych, będą się one bowiem wydawały nieco wyrwane z kontekstu oraz nie będą się komponować z wystrojem wnętrza.