zoopsycholog

Behawioryzm i zoopsychologia

Czym jest zoopsychologia ?

Właściciele kotów są często zaskakiwani postawą właścicieli psów, ponieważ ciężko jest zrozumieć, dlaczego ktoś chciałby skakać, ślinić się, śmierdzące stworzenie dzielące się z nimi taką wspaniałością. Ogólni miłośnicy zwierząt zastanawiają się, dlaczego ktokolwiek mógłby zapytać o to, czy jest zwierzęciem domowym – zdają sobie sprawę, że wszystkie zwierzęta są cudowne.

Po pierwsze, rozważmy powody, dla których wiele osób podaje nienawistne koty. Terminy podstępne, okrutne, przerażające, złe i niegodne zaufania są często używane obok słowa „kot”. Zwykle używanie takich terminów pochodzi z urazów z dzieciństwa lub uczonego unikania przez skojarzenie z osobą, która doznała urazu. Dla tych, którzy doznali urazu od psów, terminy biegną do wściekłego, niebezpiecznego, zabijającego, atakującego i zabójcy, więc koty nie są jedynymi zwierzętami, których niektórzy ludzie nienawidzą i obawiają się.

Prawda jest taka, że zwierzęta są podobne do ludzi pod pewnymi względami. Kiedy są przestraszeni lub nadużywają, stają się okrutni i atakują wszystko, co się do nich zbliża. Jeśli zostaną przeszkoleni, aby być atakowanymi zwierzętami, wiedzą tylko, że atakują – albo na polecenie, albo na każdego wchodzącego na teren. Zwierzęta uczą się zachowania od swoich ludzkich towarzyszy w taki sam sposób, w jaki ludzie uczą się na podstawie ich skojarzeń z innymi ludźmi. Pojawia się zdanie „spędzaj czas ze złym tłumem”.

Podobnie jak ludzie, jeśli zwierzęta spotykają się z ludźmi, którzy uczą ich złych zachowań, mogą stać się równie obłąkani i okropni jak ludzie. Ilekroć pojawiają się wieści o straszliwym ataku na ludzi, większość z nas, którzy praktykują odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami, ma tendencję do mruczenia: „Szkoda, że zwierzę zostanie zabite z tego powodu – to nie wina zwierzęcia, to wina właściciela”.

Zoopsycholog

Spotkanie z ludźmi stworzyło tak wiele traumy dla psyche zwierząt, że zrodziło to zupełnie nową arenę w służbie dla zwierząt. Teraz mamy specjalistów od zwierząt domowych tzw. zoopsycholog, detektywów dla zwierząt, psychologów zwierząt domowych i uzdrowisk domowych – żeby wymienić tylko kilka. Napisano o psychologii zwierząt i o tym, jak to się zmieniło w związku z zaangażowaniem człowieka (i zazwyczaj nie na lepsze).

Jeden z najbardziej fascynujących aspektów zachowania zwierząt pochodzi z buddyjskiej areny. Buddyści twierdzą, że wszystko po prostu chce żyć życiem. Jako przykład, będą wskazywać na efekt, jaki ma zamiar zabić na owadzie. Możesz sam to wypróbować. Gdy następnym razem zobaczysz pająka, mrówkę lub jakikolwiek insekt niewinnie przechodzący, skoncentruj intencję na tym konkretnym owadzie i zbuduj morderczą wściekłość. Zdecyduj, że masz zamiar go zabić, a potem obserwuj, co się stanie: owad stanie się szalony, ponieważ ogarnia go strach przed byciem zamordowanym.

Dla ludzi, którzy myślą, że żadne stworzenie, oprócz człowieka, nie może myśleć, dlatego nie ma powodu, aby brać pod uwagę uczucia innych stworzeń, ten mały eksperyment może rzeczywiście otworzyć umysł. Prawdą jest, że wszystko, co żyje, chce żyć. Kropka. Wszystko, co żyje, zaprogramowane jest tak, aby szukać życia i unikać śmierci, nawet wirusów i bakterii.

Behawioryzm

Kiedy następnym razem pomyślisz o tym, dlaczego zwierzęta szalają nagle i robią niewytłumaczalne rzeczy, uświadom sobie odpowiedź, że „dlaczego” może być tak blisko, jak ludzie, z którymi żyje zwierzę. Kinda sprawia, że idziesz „hmmmm”, prawda?

zoopsycholog